Risk 1

Map icon UMEÅ

Risk 1 är en obligatorisk trafikutbildning som fokuserar på risker såsom trötthet, alkohol och droger.

Säkerhet först

Riskutbildning handlar om att lära ut risker i trafiken, speciellt med hänsyn till ens eget agerande. Det är en obligatorisk del av körkortsutbildningen, och syftar till att uppnå regeringens mål om Nollvisionen, där ingen ska dö eller skadas svårt i trafiken.


Risk 1


Riskutbildning 1 är den teoretiska delen av riskutbildningen och handlar om risker med alkohol, droger, trötthet och andra faktorer som kan påverka körförmågan. Efter genomförd kurs ska man veta om konsekvenserna av körning påverkad, olika lagar och regler, vilka grupper som tar större risker i trafiken och hur stress, mobilprat och passagerare kan påverka körförmågan. För att bli godkänd på kursen måste man vara aktiv och delaktig i diskussionerna och föreläsningen.

 

 

Vanliga frågor och svar

Var erbjuder ni Risk 1?

 

Just nu erbjuder vi enbart Risk 1 på vår skola i Umeå.